مقالات ساختمانی

آشنایی با انواع پوکه ساختمانی

با توجه به اینکه استفاده از پوکه یکی از مراحل اجرای ساخت می باشد لذا آشنایی با انواع پوکه ساختمانی توصیه می شود.
تنوع پوکه ساختمانی در ۲ نوع صنعتی و معدنی می باشد:

۱-پوکه صنعتی :

پوکه صنعتی در ایران تنها توسط شرکت لیکا در ساوه تولید می گردد که بصورت گرانوله از خاک رس تهیه می گردد . پوکه صنعتی بلحاظ شیمیایی خنثی است و برای تولید بلوک های سبک بسیار عالی عملکرد از خود نشان می دهد .

زیرا زمانی که از این پوکه بلوک تهیه می گردد و بعنوان دیوار نصب می شود با گچ که روی قسمت فوقانی قرار می گیر دواکنش شیمیایی اجام نمی دهد و نمک و اب تولی نمی کند یعنی اصطلاحا شوره نمی زند . وزن مخصوص پوکه صنعتی ۴۰۰کیلو گرم بر متر مکعب می باشد .

 

پوکه معدنی :

نحوه ازمون بار :

طول اتاقبار*عرض اتاقبار*ارتفاع بار=متراژ بار موجود در کامیون

مقدمه:

پوکه معدنی در واقع گدازه سرد شده اتشفشانهای خاموش ایران است که در سالیان متمادی سرد شده و مورد استخراج قرار می گیرد .پس معلوم گردید که کلونی معادن پوکه معدنی در ایران دماوند-بستان اباد تبریز – قروه سنندج- شهر بابک کرمان-سرعین اردبیل-وگناباد خراسان می باشد .در سالیان دور این تفکر در بین مهندسین وجود داشت که اگر پوکه معدنی از اعماق زمین بالا امده است پس بایستی دارای تشعشعات خاصی باشد که برای مصرف کننده مضر است که این تعمق درست هم بود ولی با وجود بررسی سازمان انرژی اتمی محقق گردید که تشعشعات برخاسته از پوکه انقدر قوی نیست که روی بدن انسان تاثیر قابل ملاحضه ای داشته باشد و قابل چشم پوشی قرار گرفت . باید اقرار کرد که کاربردهای پوکه انقدر مفید فایده بود که نکات منفی ان کم کم به دست فراموشی سپرده شد.

بررسی پوکه های ایران از لحاظ بازار :

پوکه در بازار به لحاظ وزنی قیمت گذاری میشود هرچه سبکتر گرانتر

پوکه های دماوند :

پوکه بنیاد-تقریبا می توان گفت اولین پوکه ایران است وزن مخصوص حدود۹۵۰کیلو گرم بر متر مکعب و بسیار کریه و المنظر و طوسی رنگ است ولی هنوز هم مخاطبین خودش را حفظ نموده است . مکان ان در رینه دماوند می باشد.

پوکه شهرداری :وزن مخصوص حدود ۷۵۰کیلو گرم بر متر مکعب است رنگ ان قهوهای سوخته در دانه بندی بادامی و گردویی تولید می گردد .استخراج از دامنه های کوه دماوند در اطراف رینه می باشد .

پوکه کورف : بسیار شیبه به پوکه معادن بستان اباد تبریزاست به رنگ سفید با وزن مخصوص ۷۰۰کیلو گرم بر متر مکعب استخراج از معادن اطراف شهر رینه دماوند انجام می گیرد .

پوکه دستگاهی دماوند : با مدد تجهیزات جدید این کارگاه موفق به تولید پوکه دانه بندی در معدن گردیده است وزن مخصوص ان حدود ۶۵۰کیلو گرم برمتر مکعب میباشد و عموما در دانه بندی نخودی فندوقی تولید می گردد .

پوکه تبریز :

پوکه در استان اذربایجان در شهر بستان اباد از معادن اغچی کهل – بنه کهل -شیرین بصورت عمده و برخی نقاط دیگر این شهر بصورت ضعیف تر استخراج می شود .

گفته می شود در پوکه استخراجی بستان اباد در صد اندکی از اهک وجود دارد که اگر این مطلب واقعی باشد برای ساخنمانهایی که از لوله کشی تاسیسات فلزی استفاده کرده اند به سبب فرسایشی که در لوله گالوانیزه ایجاد احتمالی می کند

مفید فایده نخواهد بود .پوکه بستان اباد یا تبریز عموما ۷۰۰کیلو گرم بر متر مکعب وزن داشته و به رنگ سفید شیری می باشد .

پوکه های دیگری که در ایران تولید می شوند به سبب انکه تولید بسیار بالایی ندارند یا از بازار های مصرف اصلی بسیار دور هستند اطلاعات کاملی در رابطه انها وجود ندارد ومصرف استانی دارندپس فقط به اسامی انها جهت مطالعه بسنده می کنیم پوکه شهر بابک *پوکه نرم پودری سرعین *پوکه گناباد* و یک نوع پوکه نه صنعتی و نه معدنی که بصورت گرافیتی است که از سرباره های اتشکاری کارخانجات ذوب اهن استحصال می شود که در مورد ان هم حرف و حدیثای دیگری وجود دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *