مقالات ساختمانی

سازه های مانا

فناوری سبز شرکت های تولید کننده این فناوری سعی دارند که با به کارگیری خلاقیت و فن‎آوری، همراه با رعایت استانداردهای زیست‏ محیطی به هرچه سبزتر شدن شهرهایمان و حفظ منابع طبیعی کمک شود. این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
رشد جمعیت تحمیل بزرگی بر محیط طبیعی است که منجر به تغییرات آب و هوایی، ایجاد حفره در لایه‏ ازون، زوال گونه‏ ها و سکونت‎ گاه‏ های طبیعی شده است، که نتیجه آن تغییر فرهنگ مصرف و تغییر رویکرد انسان نسبت به طبیعت است. محافظت هر چه بیشتر از کیفیت زندگی بشر و بهره مناسب از زمین، از ارکان بسیار مهم در معماری مانا است. ساختمان‏ ها به طبقات مختلفی از منابع برای خلاقیت و اجرا نیاز دارند، از جمله مواد، انرژی، آب و زمین که از منابع بسیار با ارزش و ضروری هستند و استفاده مناسب از آن‎ ها از ملاحظات بسیار مهم در توسعه اجرای پیشرفته ساختمان است. معماری سبز (EcoTech) یعنی تلفیق طبیعت و فناوری که می‏تواند جایگزین مناطق خشک، تولید کلان و استفاده‏ بی‏‎اندازه از تکنولوژی و تبدیل شهر ها به محیط‎ های خنثی و بی‎ مصرف شود.
سازه های پارچه ای دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشند که می توان آن ها را در زمره سازه های مانا (سبز) دسته بندی نمود:

سبک:

یکی از ویژگی‏ های منحصربه‏ فرد سازه های پارچه‏ ای این است که می‏ توان سطوح وسیع را با حداقل مصالح پوشش داد. معماری این سازه‏ ها می‏تواند به گونه‏ ای باشد که زیباترین فرم‏ ها با حداقل استفاده از ستون و اتصالات خلق شود. استفاده از کم ‎ترین مصالح به مفهوم کمک به حفظ منابع طبیعی و کاهش هزینه‏ ساخت است.

استفاده از نور روز:

غشاهای مورد استفاده در سازه‏ های پارچه ای قابلیت عبور نور بالایی دارند. استفاده از نور طبیعی روز جهت روشنایی ساختمان‏ ها منجر به کاهش چشم‏ گیر برق مصرفی می‏ گردد همچنین غشاها را می‏توان به گونه‏ ای طراحی کرد که درصد نور معینی را از خود عبور دهند. از دیگر مزایای غشاهای معماری آن است که نور مستقیم خورشید در برخورد با پوسته‏ ها شکسته می‏ شود، در نتیجه نور محیط داخل، پراکنده و چشم‏ نواز است.

عایق حرارتی:

غشاهای معماری درصد بالایی از نور را از خود عبور می ‏دهند. اشعه‏ فرابنفش از تمامی پارچه‏ ها به جز ETFE عبور نمی ‏کند در حالی که گرما را باز می‏ تابانند. در نتیجه در تابستان با دفع حرارت، از گرم شدن بیشتر محیط داخل جلوگیری می‏کنند. این عملکرد پوسته‏ ها در فصل زمستان نیز موجب محبوس شدن حرارت در داخل ساختمان می ‏شود. عایق حرارتی بودن سازه های پارچه ای، منجر به کاهش هزینه‏ های مصرفی جهت سرمایش و گرمایش ساختمان می‏ گردد.

قابلیت بازیافت:

تمامی اسکلت و اتصالات فولادی، استیل و آلومینیوم سازه‏ ها قابل بازیافت است همچنین PVC (پلی ‏وینیل کلراید) به کار رفته در سازه‎ ها اثرات مخربی بر محیط‏ زیست دارد که شرکت فِراری (Ferrari)، با بهره‏ گیری از فن‎آوری Texyloop آن را بازیافت می‏کند. در نتیجه مقدار این ماده ثابت می ‏ماند و از تولید بیشتر آن جلوگیری می‏شود. ETFE نیز قابل بازیافت و تبدیل مجدد به ETFE است.

سازه‏ هایی تمیز، شهری زیبا:

از آنجایی که بسیاری از غشاها «خود تمیز شونده» هستند، بارش باران و برف (در مناطق خشک، فقط با استفاده از آب) به سرعت این سازه‏ ها را از آلودگی‎ ها پاک می‏کند. ویژگی «خودتمیزشوندگی» سازه‏ ها به این معنی است که برای تمیز کردن آن‏ ها نیازی به استفاده از مواد شیمیایی شوینده -که موجب تخریب محیط‏ زیست می‏ شوند- وجود ندارد. سازه‏ های تمیز، جلوه‏ زیبایی به چهره‏ شهر می‏ بخشند.

طول عمر:

در ساخت سازه‏ های پارچه‏ ای سعی بر آن است که از غشاهایی با طول عمر بالا استفاده شود. هرچه عمر غشاها بیشتر باشد، هزینه‏ ها و مصالح مصرفی جهت تعمیر و یا جایگزینی سازه کاهش می ‏یابد. طول عمر غشاها از ۱۰ تا ۴۰ سال است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *