اخبار

نانوذرات در خدمت ساختمان سازی‌های جدید

به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان سینتف با استفاده از نانوذرات، عایق بسیار کارایی ساختند و درصدد تولید پیل خورشیدی برای استفاده در ساختمان ها هستند.

در آینده نزدیک می توان با استفاده از مواد ساختمانی ویژه، سهم بخش ساختمان را از انتشار گازهای گلخانه ای کاهش داد. مواد جدید می توانند انرژی کمتری مصرف کرده و آلایندگی را به شدت کاهش دهند.

محققان شرکت نروژی سینتف (SINTEF) قصد دارند از نانوذرات برای ساخت عایق های ساختمانی استفاده کنند. این نانوذرات می توانند با اعمال ولتاژ مانع از تشکیل یخ یا برف روی شیشه شوند.

یکی از محققان ارشد این شرکت می گوید: «راهبردی که در حال حاضر در این شرکت اجرا می شود، ارائه مواد پیشرفته برای تولید زیرساخت ها و ساختمان ها است به طوری که صنایع ساختمانی بتوانند عملکرد و کارایی ساختمان ها را بهبود دهند.»

یکی از محققان این پروژه، می گوید: «هدف ما تولید مواد ساختمانی با هدایت گرمایی پایین است. زمانی که مواد سازنده عایق به هم چسبیده باشند گرما به راحتی منتقل می شود اما وجود حفره این روند را دستخوش تغییر می کند. با کاهش ابعاد حفره در عایق مقدار هدایت آن نیز کاهش می یابد.»

در حالی که مواد عایق استاندارد نظیر پشم های معدنی رسانایی ۳۵ میلی وات در هر متر را دارند، این رقم در عایق جدید ۲۰ میلی وات در هر متر است. محققان معتقدند که در آینده عملکرد این عایق بهبود یافته و ضخامت آن کاهش می یابد.

در آینده نزدیک وجود پیل های خورشیدی در ساختمان رواج خواهد یافت. هر چند در نروژ شب های طولانی زمستانی وجود دارد اما در کشورهایی نظیر انگلستان و آلمان آفتاب به قدر کافی وجود دارد.

این گروه تحقیقاتی به دنبال استفاده از پیل های خورشیدی در بدنه ساختمان ها هستند تا به شکل مؤثری کارایی ساختمان افزایش یافته و انتشار گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

منبع : ایرنا
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *