مقالات ساختمانی

نکات فنی کار با آجرنما

نانو - رنگ - کنیتکس - گرانولیت - پالپینگ - مینرال- ضد شوره کردن آجر

نانو – رنگ – کنیتکس – گرانولیت – پالپینگ – مینرال- ضد شوره کردن آجر

مهمترین موضوع درباره ی آجر موضوع شوره زدن است که در زیر به نکاتی چند در اینباره میپردازیم ! البته مستحضر باشید که شوره حاصل واکنش املاح و نمکهای طبیعی موجود در سیمان است که با آب در طول زمان واکنش نشان داده و پس از رسیدن به سطح کار و نیز پس از تبخیر شدن آب به صورت شاخه های کریستالی بر روی سطح باقی می مانند در مواردی که حوصله داشته باشید و منبع رطوبت نیز در مجاورت نما نباشد این شوره ها خود به خود از بین میروند ولی در صورتی که اینچنین نیست به نکات زیر توجه فرمایید:

دلیل پیدایش شوره بر روی آجرنما

از آب دادن آجرها با آبهای حاوی املاح و ناخالص پرهیز کنید زیرا املاح موجود در آب پس از خشک شدن آن بر روی سطح آجر باقی خواهد ماند و ایجاد شوره خواهد نمود. توجه داشته باشید که دیوار را با آب زلال و پیش از بند کشی در دو یا سه نوبت آب داده و پس از بند کشی از آب دادن دیوار پرهیز نمایید زیرا نمکهای موجود در ملات سیمان توسط آب شسته شده و به سطح آجر میرسد و ایجاد شوره مینماید. (لطفا برای صرفه جویی در مصرف آب دیوار آجرنما را با پس آبی که کارگران دستان خود را شسته اند و یا آبی که از استخر تخلیه میشود و یا هر آب آلوده ی دیگری خیس نکنید)
پیشگیری از پدید آمدن شوره روی آجرنما

پیش از کار به بنای نماکار خود درباره ی ریخته شدن ملات بر روی سطح نمای آجر هشدار دهید تا وی در صورت امکان از ریخته شدن ملات بر روی سطح کار جلوگیری نماید ولی با وجود همه ی شرایط کنترل شده باز هم امکان ریخته شدن ملات بر روی سطح وجود دارد در اینصورت توجه داشته باشید که ملات را هنگامی که خیس است پاک نفرمایید بویژه آنکه در پروژه ای مشاهده کردم که نماکار ملاتهای ریخته شده را با پارچه ای خیس پاک میکند و رد آب موجب میشد که وی گمان کند نه تنها ملات را پاک نموده بلکه موجب جلوه ی بیشتر کار نیز گشته ولی پس از خشک شدن کار همین رد آب به صورت شوره نمایان می شود و موجب دلزدگی میشود. لذا ملات ریخته شده را پس از خشک شدن به وسیله ی کاردک از روی نما تراشیده و محل آن را هرگز با آب نشورید بلکه توسط محلولی که از پخش هما تهیه میفرمایید اقدام به پاک کردن رد شوره های برجای مانده از ملات نمایید (لطفا با یک تکه گونی کنفی خیس سر تا سر دیوار را پاک نکنید فرق آجرنما با کاشی در این است که سطح آجر نما متخلخل است و ذرات سیمان دررون خلل و فرج آن قرار میگیرند و دیگر بسادگی آنجا را ترک نمیکنند)
هرگز آجرنما را داخل کارتن خیس نکنید

از خیساندن و آب دادن آجرها در درون کارتن ها بشدت پرهیز نمایید. زیرا چسب هایی که جهت چسباندن کارتن ها بکار میروند علاوه بر چسبندگی شدید بر روی آجرها و ایجاد لکه سایر مواد بکار رفته در ساخت کارتن نیز موجب آلودگی شدید آجرها شده و زیبایی کار شما را زیر سوال خواهد برد در صورت بروز هر گونه خطایی که منجر به خرابکاری هایی از این دست شود لطفا این آجرها را در دورترین نقطه ی نما بکار ببرید و از کار کردن آنها در مقابل چشم پرهیز کنید!
روش اقتصادی کار کردن آجرنما

همیشه پیش از پیاده کردن طرحی میتوان راههای زیادی را بررسی نمود و اقتصادی ترین راه برای ساختن ساختمانی که تصمیم دارید دیوارهای آن را پس از ساخت با آجر قرمز پلاک تزئین نمایید این است که از آجر لفتون استفاده کنید که هم کار دیوار چینی آجر توکار را و هم آجرنما ی پلاکی را به یکباره انجام داده باشید. که در اینصورت از هزینه های دوبل در امان خواهید بود.
روش برطرف کردن شوره آجرنما

بخاطر داشته باشید که آجر به خودی خود هرگز دچار شوره زدگی نمیشود مگر در صورتی که بروز شوره به دلیل سهل انگاری در هنگام بنایی که خطای انسانی اصولا امری متعارف و گریزناپذیر است از جمله آلوده شدن با ملات و یا استفاده از آب های با غلظت بالای املاح بویژه در مناطق کویری ، و از همه مهمتر وجود یک منبع مداوم آب در نزدیکی دیوار و نمناکی پایدار دیوار که منجر به شستن املاح داخل بتن و انتقال آن به سطح دیوار،  لذا خواهشمند است در صورتی که روی سطح نما رد شوره مشاهده فرمودید حال این دیوار را با آجرهای ما کار کرده باشید و یا آجرهای دیگران فرقی نمیکند راه حل در دو قدمی شما و بسیار ساده است! با ما تماس بگیرید تا به شما روش زدون شوره را به رایگان نشان دهیم.
پاک کردن لکه از روی آجرنما

سطح آجرکاری ممکن است در طول عملیات بنایی با ملات سیمانی یاآهکی که ازملات تازه بیرون می ریزدلکه بردارد . درهر دو صورت لکه باید با کاردک و برس و بدون آلوده کردن سایر سطوح تمیز شود .

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *