مقالات ساختمانی

پوشش نانو محافظ آبگریز، نانو آبگریز سطوح جذبی

یکی از نمونه های تجاری نانو پوشش ها که دارای خاصیت ضد میکروبی ، مقاوم در برابر آب ، هوا و مواد ارگانیکی و غیر ارگانیکی هستند و به عنوان یکی از پوشش های اصلی ساختمان به شمار می روند. این ترکیبات علاوه بر حفظ ظاهری سطح ، باعث عدم ایجاد چسبندگی در سطح شده و آب ، چربی و سایر آلودگی ها را از آن دفع می کند و علاوه بر آن برای سطوح سنگی نفوذ پذیر که خاصیت مکندگی دارند نیز بسیار کاربردی است.
ترکیبات اصلی این نانو پوشش ها معمولا شامل الماس نقره ، شیشه و سرامیک هستند اما با توجه به موارد مصرف آن ممکن است درصد استفاده از این ترکیبات متفاوت باشد. نکته قابل توجه این است که در اکثر آنها ذرات تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم هستند و از دیگر مزایای این پوشش ها حفظ تنفس سطوح، محافظت از سطوح در برابر عوامل محیطی، امکان شستشوی لکه های چربی و روغن و جلوگیری از ایجاد کپک، جلبک و مشابه آن می باشند.

 

نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمت های ساختمان می باشد که حفط نظافت این بخش به علت عدم دسترسی همواره از معضلات ساکنین بوده است که با استفاده از پوشش نانو برای همیشه این مشکل مرتفع خواهد شد. استفاده از این پوشش ها در نمای ساختمان باعث عدم نفوذ کثیفی ها ، باکتری ها و غیره به داخل ساختار مصالح می شود و ظاهر اولیه نما را به خوبی حفظ میکند.
معمولا در نما های سنگی، آجری ، ماسه سنگی و بتنی آلودگی ها به سرعت جذب می شود و در ظاهر آن ها تغییرات نامطلوبی خواهد داشت. در چنین شرایط استفاده از تمیز کننده های فشار قوی نیز کارساز نمی باشد ، اما در صورت استفاده از این پوشش ها، همچنان که به سطح اجازه تنفس داده می شود از نفوذ مواد نیز جلوگیری می گردد بدین ترتیب رنگ و ساختار اصلی آن حفظ می شود.

مشکلاتی که بر اثر جذب آب روی نمای ساختمان ایجاد میگردد :
۱ – نمای ساختمان بعد از بارندگی دچار شوره زدگی میشود که علت آن را میتوان ترکیب شدن آب باران با نمک آجر یا سنگ نما و یا مواد آلی و آهکی ملات پشت نما دانست.
۲ – نمای ساختمان بعد از مدت کوتاهی آلودگی را به خود جذب کرده که باعث نامطلوب شدن شکل ظاهری ساختمان میگردد و علت آنرا میتوان ترکیب ذرات نشسته بر روی سطح و حل شدن آن با آب باران دانست، آلودگی به داخل مصالح نفوذ کرده و این لکه ها حتی با دستگاه های شستشو و مواد شوینده هم از بین نمیرود.
۳ – در فصل سرما وقتی آب باران جذب مصالح نما شود یخ میزند و به علت ازدیاد حجم آب پس از یخ زدگی باعث ترک خوردن و خرد شدن مصالح نما میگردد.
در تمام این موارد جذب آب عامل اصلی تخریب بوده که با استفاده از نانو به عنوان پوش نما میتوان جذب آب را در مصالح بکار رفته در نما به صفر رساند تا نمای ساختمان ضمن حفظ و پایداری در دراز مدت همواره پاکیزه و تمیز باشد.

*مزایای استفاده از پوشش نانو نسبت به رزین های مرسوم قدیمی عبارتست از :
۱- قابلیت نفوذ در مصالح ساختمانی مختلف نظیر سنگ به علت نانومتریک
۲ – بدون هیچ گونه تغییرات ظاهری و حفظ حالت طبیعی مصالح نسبت به رزین ها که عموما دچار تغییر رنگ، ماتی و تیرگی میشود.
۳- طول عمر بسیار بالای پوشش نانو نسبت به رزینها که طی مدت کوتاهی در برابر نور خورشید و یا انقباض و انبساط بر اثر تغییر درجه حرارت محیط پوسیده میشود. (پوشش های نانوی این مجموعه با ۷ سال ضمانت کیفیت ارائه میگردد)
۴ – مقاوم در برابر باران های اسیدی و محول های قلیایی و اشعه UV خورشید
نکته : بسیاری از پوششهای موجود در بازار مانند روغن های سیلیکون و رزین ها به مرور زمان توسط نور خورشید از بین میروند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش با شماره ۰۹۱۲۷۶۵۰۴۷۱ تماس بگیرید

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *