مقالات ساختمانی

گچ گیپتون و موارد مصرف آن

گچ گیپتون گچی چسبنده است که جهت گچ کاری دیوارهای صاف بتنی، سیمانی، فوم، یونولیت و … و همچنین چسباندن دیواره های پیش ساخته گچی، سقف کاذب، قطعات گچی، گچبری های پیش ساخته و … به یکدیگر و به دیگر سطوح می باشد. افزودنی گچ گیپتون بدون نیاز به هیچ افزودنی دیگری به تنهایی تمام این مزایا را به گچ می بخشد. درصد مصرف پایین، قیمت مناسب، استحکام و مقاومت بالا، چسبندگی بی نظیر و دائمی و همچنین مقاومت در برابر رطوبت از خواص منحصر به فرد این افزودنی می باشد. ضمن اینکه نیاز به افزودن هیچ افزودنی دیگری ندارد و خود به تنهایی تمام این مزایا را در بر میگیرد. نوع دیرگیر این چسب نیز جهت راحتی کار وجود دارد.
گچ گیپتون معمولا در کارخانجات نزدیک شهرها تولید می گردد . دلایل این موضوع در ذیل ارائه شده است:

۱-مصرف آن فقط در ساختمانهای با سازه بتنی است و معمولا کم مصرف یعنی بابت کرایه حمل به نقاط دور دچار مشکل حمل می شود.

۲-گچ گیپتون در کارخانجات گچی تولید می شود که نزدیک شهرها قرار دارند واز نظر اداره محترم محیط زیست حتما برای آلودگی کمتر باید بک فیلتر در لوله خروجی نصب نمایند. این گرد غبار میکرونیزه گچی که تا قبل از نصب بک فیلتر وارد هوا می گردید از طریق فیلتر وارد محفظه های غبار گیر شده و پس از انباشت تخلیه گردیده و قابلیت این را دارد که پس از افزوده چسب بتن وغیره در شرایط ازمایشگاهی تبدیل به گچ گیپتون گردد .

موارد مصرف :

برای گچ گیپتون مصارف زیادی تعریف نشده است و مصرف خاص دارد که در ذیل به برخی از انها اشاره می شود .

۱-در ساختمانها با سازه بتنی قسمتهایی از سازه که بتنی است و باید روی آنها گچ و یا گچ وخاک شود بدیل نا همگون بودن فرایند شیمیایی گچ و سیمان و بدلیل آنکه گچ وخاک روی بتن نمی چسبد ترک می خورد بجای گچ و خاک از گچ گیپتون استفاده شده و سپس روی گچ گیپتون پس از خشک شده عملیات سفید کاری انجام می پذیرد .

۲- بسیاری از نصاب های دیوار گچی اعتقاد دارند که برای نصب دیوار گچی در قسمت کام وزبونه باید جهت استحکام بیشتر از گچ گیپتون استفاده شود .)جهت نصب دیوار گچی نیازی به استفاده از گچ گیپتون نیست. زیرا دیوار های گچی از گچ معمولی ساخته شده اند و برای چسباندن دو قطعه گچی نیازی به حلال دیگر نیست و گچ معمولی به تنهایی کفایت می کند برای مثال در صورتی که دست شخص الوده به خاک شود با آب تنها قابل شستن است و احتیاج به حلال پیچیده تری ندارد.

در صورتی که دست هر شخصی الوده به مثلا رنگ شود نیاز به حلالهای شیمیایی مثل نفت بنزین و یا تینر است با عنایت به این مثال به نظر نویسنده یرای نصب دیوار گچی گچ به تنهایی کفایت می کند.

۳-در رشته هنری مجسمه سازی مخصوصا هنر تندیس سازی برای تقویت پیکره از در صدی از گچ گیپتون استفاده می گردد .

نکات ایمنی :

این افزودنی سمی نمی باشد و لی از تماس آن با دهان ، چشم و پوست خوداری گردد و قابل خوردن نیست. توصیه می گردد هنگام استفاده از این افزودنی از دستکش و ماسک فیلتر دار استفاده گردد. درصورت برخورد این افزودنی با چشم فورا چشم خود را به مدت ۵ دقیقه در آب باز و بسته نمایید و شستشو دهید. غیر قابل اشتعال است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *