فروشگاه اینترنتی سیب خاص : نانو شاین
فروشگاه اینترنتی سیب خاص : نانو شاین

فرمولی ساده برای ساخت محلول ضدعفونی کننده

عضو انجمن داروسازان استان کردستان گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان و به ویژه در ایران مصرف مواد ضدعفونی به حدی افزایش یافته که با کمبود مواد ضدعفونی و محلول‌های شوینده در این روزها روبه رو هستیم.

آرمان حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به کمبود مواد شوینده و ضدعفونی کننده در کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش استفاده از مواد ضدعفونی کننده در شرایط بحرانی پیش آمده شاهد کمبود مواد ضدعفونی کننده در سطح شهر هستیم که در همین راستا داروخانه‌ها و داروسازان کشور سعی در تولید مواد ضدعفونی به منظور کمک به رفع بحران کرونا و سلامت جامعه دارند.

وی در خصوص مواد ضدعفونی کننده پیشنهادی داروسازان عنوان کرد: داروسازان ترکیبی از الکل، دترجنت، پروکساید و هیپوکلریت سدیم را پیشنهاد و در اختیار مردم قرار داده‌اند.

حسینی افزود: دترجنت یا همان مواد شوینده حدود ۲۰ درصد، پراکسید مانند هیدروژن پراکسید نیم درصد این محلول ضدعفونی کننده را تشکیل می‌دهند که اگر در آن برای ضد عفونی سطوح نیز استفاده شود لازم است که به محلول به دست آمده هیپوکلریت سدیم به میزان نیم درصد افزوده شود.

وی ادامه داد: هیپوکلریت‌سدیم یا همان وایتکس در بازار به صورت ۵ درصدی وجود دارد که اگر به شیوه مستقیم از آن استفاده شود به شدت سوزاننده است و به دلیل اینکه ماده‌ای بسیار حساسیت‌زا و مضر برای پوست است استفاده از آن به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

این داروساز تصریح کرد: اگر قرار باشد از وایتکس در محلول و ترکیب یاد شده استفاده شود بهتر است محلول وایتکس ۵ درصدی را به نیم درصد تبدیل و به میزان ۱۰ برابر آن را رقیق کنیم.

حسینی تاکید کرد: پراکسید یا همان آب اکسیژنه نیز در داروخانه‌ها به صورت ۳۰ درصدی موجود است که باید به محلولی نیم درصدی تبدیل شود.

وی همچنین بیان کرد: قرار گرفتن پراکسید در فضاهای باز سبب خروج اکسیژن آن شده و تاثیر چندانی در دراز مدت نخواهد داشت.

به گفته این عضو انجمن داروسازان کردستانی محلول دترجنت‌ها به دلیل اینکه قادرند لیپید و پروتئین‌های سطح ویروس را از بین ببرند از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اهمیت دترجنت‌ها در مواد ضدعفونی کننده خاطرنشان کرد: از آنجایی که این مواد در بیس و پایه‌ای الکی نهاده شده‌اند و خود الکل نیز از قابلیت نابودی پروتئین‌ها و لیپیدهای سطح ویروس برخوردار است در نتیجه ویروس توانایی ورود به سلول‌های انسانی را نخواهد داشت.

حسینی بر تناسب مواد در ساخت محلول ضدعفونی کننده تاکید کرد و گفت: الکل‌های موجود در سطح بازار و داروخانه‌ها ۹۶ درجه‌ است که باید به ۷۰ درجه تبدیل شود، برای این کار نیاز است که به ازای هر ۱۰۰ سی‌سی الکل ۹۶ درجه‌ای ۳۷ سی‌سی آب مقطر افزوده شود زیرا اگر این میزان کم یا زیاد شود توانایی و قدرت ویروس‌کشی آن کاهش می‌یابد.

وی فرمول فشرده و در عین حال ساده این محلول را اینگونه بیان کرد: ۱۰۰ سی‌سی الکل ۹۶ درجه و همچنین ۲۰ سی‌سی ماده شوینده دترجنت را با آب مخلوط کرده تا حجم آن به ۱۳۷ درجه برسد و برای تغییر بوی آن می‌توان از عصاره نعناع و برای تغییر رنگ می‌توان از رنگ طبیعی انار استفاده کرد.

حسینی در پایان یادآور شد: محلول نهایی را باید در محیطی سربسته نگهداری کنیم و اگر قرار باشد که از آن برای تمیز کردن سطوح استفاده کنیم نباید فراموش کرد که مواد هیپوکریت سدیم رقیق شده یک به ده را به محلول نهایی اضافه کنیم زیرا قدرت نابودی ویروس را افزایش می‌دهد.

 

منبع

 

خرید آب اکسیژنه

خرید ژل ضدعفونی کننده دست